Titanic

 

„Kochani, do tej pory rejs przebiegał wspaniale”. Sprzedano ostatni list z 14.04 1912 z pokładu Titanica

jagor, PAP, 26.04.2014
List Esther Hart, która 14 kwietnia 1912 roku pisała z pokładu TitanicaList Esther Hart, która 14 kwietnia 1912 roku pisała z pokładu Titanica (Fot. AP /Henry Aldridge And Son Autioneers)

List napisany na pokładzie Titanica na kilka godzin przed jego zatonięciem w czasie dziewiczego rejsu w kwietniu 1912 roku został sprzedany na aukcji w Anglii za 119 tys. funtów. Według organizatorów to jedyny list napisany na Titanicu tego feralnego dnia.
Autorką listu była pasażerka drugiej klasy Esther Hart, która 14 kwietnia 1912 roku napisała: „Marynarze mówią, że do tej pory rejs przebiegał wspaniale”. Skarżyła się na chorobę morską i wiatr oraz chłód. W postscriptum jej 7-letnia córka Eva przekazała adresatom pozdrowienia i ucałowania.

List napisany na papierze firmowym towarzystwa White Star Line przechował się w kieszeni płaszcza, który Benjamin Hart dał żonie i córce wsiadającym do szalupy ratunkowej. Esther i Eva znalazły się wśród ok. 700 ocalałych ze zderzenia statku z górą lodową na Atlantyku. Benjamin nie przeżył, podobnie jak ok. 1,5 tys. innych osób.

Rodzina podróżowała z Anglii do Kanady, gdzie planowała rozpocząć nowe życie.

Prowadzący sobotnią licytację w Devizes, w zachodniej Anglii, Andrew Aldridge powiedział, że odręczna notka trafiła w ręce anonimowego kupca, który wylicytował ją drogą telefoniczną.

Suma jaką zapłacono za list znacznie przewyższyła oczekiwania. Według domu aukcyjnego Henry Aldridge and Son to zapewne rekordowa kwota, jaką zapłacono za list pochodzący ze słynnego transatlantyku.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS