KOD, 10.01.2016

 

KOD chciał „bratniej pomocy” Niemców? Gdy zobaczysz tę manipulację, już nigdy nie uwierzysz sympatykom PiS

Jakub Noch
10.01.2016
Po ujawnieniu tej manipulacji Polakom zapewne trudno będzie uwierzyć sympatykom PiS w przyszłości.
Po ujawnieniu tej manipulacji Polakom zapewne trudno będzie uwierzyć sympatykom PiS w przyszłości. •Fot. Twitter.com/Bydgostek

Jarosław Kaczyński wygrał wybory prezydenckie, a później parlamentarne dzięki wielkiemu zaangażowaniu PiS w sieci. Lawiny komentarzy i memów krytycznych wobec ówczesnego rządu i wszechobecne w internecie zachęty do głosowania pomogły w przejęciu władzy. Gdy wybuchły protesty przeciw autorytarnym działaniom ekipy Kaczyńskiego, sympatycy o aktywności w sieci jakby zapomnieli. Teraz próbują to nadrobić, ale w najgorszym z możliwych sposobów.

Prawu i Sprawiedliwości w ostatnich tygodniach często zarzuca się, iż w swych działaniach przypomina komunistyczny reżim PRL. Większość takich komentarzy była nieco przesadzona, ale środowisko partii rządzącej robi niestety wszystko, by potwierdzić zarzuty najostrzejszych krytyków.

Tak jest z krążąca w internecie manipulacją zdjęciem z sobotnich protestów Komitetu Obrony Demokracji. Tym razem setki tysięcy Polaków w kilkudziesięciu największych miastach protestowały nie tylko w obronie niezależności Trybunału Konstytucyjnego, ale i przeciw upolitycznianiu mediów publicznych. Właśnie z tych wydarzeń pochodzi zdjęcie, które posłużyło do stworzenia manipulacji, według której sympatycy KOD domagali się „bratniej pomocy narodu niemieckiego”.

Hasło to brzmi nieco kuriozalnie i przywołuje najgorsze skojarzenia z czasów stanu wojennego, gdy przeciwnicy „Solidarności” chcieli pomocy „bratniego narodu radzieckiego” w utrzymaniu komunistycznego reżimu. Tyle, że oryginalne zdjęcie przedstawia transparent o zupełnie innej treści:

prostacka

To rodzaj manipulacji podobny do tych, których celem od lat pozostaje Tomasz Lis. Przypomnijmy, że w sobotę publicysta opublikował w naTemat filmik, w którym w kilka minut obalił wszystkie prawicowe kłamstwa na swój temat.

KODchciał

naTemat.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS