Duda, 19.12.2016

 

Pomaska: Widziałam furię w oczach Kaczyńskiego. Nie mam pewności, czy on sam wie, co dzisiaj robi

jagor, 19.12.2016

http://www.gazeta.tv/plej/19,103454,21141391,video.html?embed=0&autoplay=1
– Zarzuty PiS wobec opozycji, że protesty przed Sejmem i Pałacem Prezydenckim były wcześniej przygotowane świadczą o paranoi rządzących – oceniał w Radiu TOK FM Agnieszka Pomaska z PO.

 

– Z tego, co wiem, Platforma Obywatelska nie zgłaszała wcześniej żadnych demonstracji przed Sejmem. Ale tam odbywają się on prawie codziennie – przypomniała  w Radiu TOK FM posłanka Platformy Obywatelskiej.

Zobacz:

Wystarczyły dwa telefony, by obalić słowa Liroya i TVP

W jej ocenie, zarzuty prawicowych mediów i wietrzenie wszędzie spisku przez PiS świadczy o jakimś szaleństwie.

 

 

Pos. @pomaska filmuje Kaczyńskiego, a ten: „Niech pani idzie do diabła!”. Tak, opozycja musi zastąpić reporterów.

– Paranoje, które co chwilę produkuje PiS chyba potwierdzają, że ta partia jest na granicy jakiegoś szaleństwa. Przyznam, że widziałam w oczach Jarosława Kaczyńskiego furię. Nie wiem, czym to było powodowane, czy to było chwilowe, ale nie mam pewności, czy sam Kaczyński wie, co dzisiaj robi – powiedziała Agnieszka Pomaska.

 

TOK FM

Rozkaz dla posłów PiS: Róbcie konferencje w całej Polsce

Agata Kondzińska, 19 grudnia 2016
Jarosław Kaczyński

1 ZDJĘCIE

Jarosław Kaczyński (Fot. Agencja Gazeta)

W niedzielę wieczorem szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki rozesłał do polityków partii wytyczne z centrali: „Róbcie konferencje w całej Polsce między godz. 12 a 13. Temat: wydarzenia piątkowe – szantaż, prowokacja czy nowe standardy demokracji?”.
Dziennikarze w regionach już dostali zaproszenia na konferencje. Według naszych rozmówców z PiS w specjalnych instrukcjach, które centrala partii rozesłała z wezwaniem do organizowania spotkań z mediami, jest też dołączona notatka szefowej Kancelarii Sejmu w sprawie piątkowych wydarzeń. Agnieszka Kaczmarska wyjaśnia w niej, że to „w związku z uniemożliwianiem przez posłów klubów opozycyjnych pracy Sejmu” marszałek Marek Kuchciński podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej. Pisze, że „wszyscy posłowie zostali poinformowani SMS-em o godzinie i miejscu wznowienia obrad”. I że „lista obecności nie stanowi podstawy stwierdzania kworum na posiedzeniu Sejmu. Lista obecności stanowi jedynie podstawę stwierdzenia regulaminowego obowiązku posła uczestniczenia w posiedzeniu Sejmu. W dniu 16 grudnia 2016 r. o obecności posła na posiedzeniu świadczył udział w głosowaniach”. To nawiązanie do filmików nagranych przez posłów opozycji, na których widać, jak minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podpisuje listę obecności już po głosowaniach i zamknięciu obrad w Sali Kolumnowej.

Zobacz: PiS połączyło opozycję. Jej członkowie wspólnie protestowali pod Pałacem Prezydenckim

Szefowa Kancelarii Sejmu zapewnia, że „wyniki wszystkich głosowań ogłaszane przez marszałka Sejmu jednoznacznie świadczyły o tym, że głosowania przeprowadzane były przy zachowaniu konstytucyjnego kworum”.

Głosowanie ma być ważne

Pomocą dla posłów PiS, którzy będą organizować konferencje w regionach, ma być specjalny przekaz. W nim są wytyczne, by mówić, że „nie ma żadnych podstaw prawnych do reasumpcji głosowania”. Właśnie tego domaga się opozycja.

Posłowie PiS mają winić opozycję za kryzys. I podkreślać, że rok rządów PiS był dobry dla Polski, która jest „wolna i demokratyczna”. Mają też mówić, że „PiS zrobił więcej niż opozycja przez osiem lat rządów”. I że „to opozycja popełniła przestępstwo, że chuligani w Sejmie i zachowuje się jak Samoobrona”. Podobne tezy wygłosiła w sobotnim telewizyjnym orędziu premier Beata Szydło (w niedzielę TVP powtórzyła to orędzie).

Politycy PiS mają też na poniedziałkowych konferencjach „ujawniać prowokacje”, czyli że „bojówkarze KOD i Antify” chcieli, by w piątek polała się krew. Mają też mówić, że poseł PSL Eugeniusz Kłopotek zapowiadał piątkowe wydarzenia w telewizji, a to znaczy, że manifestacje nie były spontaniczne. I że żaden z protestów nie był spontaniczny, bo wcześniej zgłoszono je w ratuszu (choć np. Partia Razem wyjaśniała, że protest zgłosili wcześniej, ale miał dotyczyć reformy edukacji).

Są też sugestie, by obnażać „manipulacje polityków opozycji” dotyczące np. uśmiechniętego prezesa PiS w samochodzie, kiedy wyjeżdżał nocą z Sejmu. – Prezes uśmiechał się na te kłamstwa i obelgi, które się tej nocy na nas wylały – mówi polityk PiS.

 

rozkaz

wyborcza.pl

 

to-pierwszy

 

mamy

PONIEDZIAŁEK, 19 GRUDNIA 2016 

Petru apeluje o zwołanie konwentu seniorów w poniedziałek i rozmowę szefów partii we wtorek rano

12:53

Petru apeluje o zwołanie konwentu seniorów w poniedziałek i rozmowę szefów partii we wtorek rano

Mamy świadomość tego, jak poważna sytuacja jest w Polsce. Stąd mój apel dziś do wszystkich partii politycznych, by zwołać po południu konwent seniorów. A jutro apelowałbym o to, by rano odbyło się spotkanie szefów wszystkich partii w parlamencie. Dwa fundamentalne postulaty muszą być spełnione. Pierwszy – media muszą być w Sejmie. A druga – by jeszcze raz przegłosować budżet. Bez rozmowy nie ma szansy na rozwiązanie konfliktu. Dlatego mój apel – też o spotkanie szefów partii przed rozpoczęciem pracy w Senacie. – powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Ryszard Petru.

Kamila Gasiuk-Pihowicz zaapelowała prezydenta Dudę o niepodpisywanie ustaw o TK:

W Sejmie, na sali plenarnej cały czas są posłowie opozycji. Politycy PO i Nowoczesnej zaapelowali dziś rano o wywieszanie polskich flag na domach i balkonach.

12:33

Karczewski: Kuchciński podtrzymuje zakaz wstępu mediów do Sejmu do jutra

– Nie ma jeszcze żadnego zarządzenia w sprawie pracy mediów. Dopóki nie uzyskamy porozumienia z państwem nie będzie takiego zarządzenia – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski na spotkaniu z mediami. Jak dodał: – Jest dużo kamer, które przeszkadzają sobie wzajemnie i to chcielibyśmy zmienić. Chcielibyśmy stworzyć lepsze warunki pracy.

Jak poinformował marszałek Senatu, Marek Kuchciński podtrzymał decyzję o zakazie wstępu mediów do Sejmu do jutra do 10:00. Jutro podczas posiedzenia Senatu dziennikarze mają zostać wpuszczeni.

11:59
dudaPPPP

Duda: Przygotowujemy się do wyjścia na ulice i policzenia się

– To jest bezczeszczenie tych dni. Oni mają w nosie tych, którzy polegli [13 grudnia]. Interes jest jeden: zrobić wszystko, by odsunąć PiS od władzy. Dziwię się tym, którzy mówią, że rząd stracił mandat w sprawowaniu władzy. Petru niech się lepiej do święta 6 króli przygotowuje. Społeczeństwo dziś obchodzi 500+, wiek emerytalny. Dziś lustracja dzieje się na naszych oczach. Stąd ten wściekły atak – mówił Piotr Duda w TVP Info.

Duda: Przygotowujemy się do wyjścia na ulice i policzenia się

Dziś KOD i Kijowski plecie bzdury, że odbierana jest godność pracownika. Nie wie, co się stało w interesie pracownika. Działa RDS. To, co się dzisiaj dzieje to wielka hucpa. Jeśli druga strona myśli, że będziemy się temu biernie przyglądać, to się myli. Ja dostaje setki telefonów z pytaniem: co robimy? Przygotowujemy się do wyjścia na ulice i policzenia się. Jeśli druga strona chce się policzyć na ulicy, to się policzymy. My ich czapkami przykryjemy. Nie będziemy bierni.

11:20

„To naprawdę piękny dzień”. PAD podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

Prezydent Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jak mówił:

„To naprawdę piękny dzień dla nas, którzy tę sprawę traktowaliśmy i traktujemy jako niezwykle ważną i piękny dzień dla „Solidarności”, która przez ponad 3 lata od 2012 roku protestowała przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Przypomnę, że cała sprawa rozpoczęła się w 2011 roku, kiedy ten element stał się poważnym argumentem w kampanii wyborczej, wówczas parlamentarnej. Wtedy to Donald Tusk, który kandydował na urząd premiera, zobowiązywał się, że podwyższenia wieku emerytalnego nie będzie. Niestety w 2012 roku, jak wybory się rozstrzygnęły, zrobił coś, czego polityk nigdy robić nie powinien. Złamał tę obietnicę i przez Sejm i Senat została przeprowadzona ustawa podwyższająca wiek emerytalny.

Protestowały przeciwko temu liczne środowiska, przede wszystkim związków zawodowych, ale zmiana została przeforsowana. Liczono na to, że być może TK uzna prawa obywatelskie, tzw. prawo interesów w toku, a więc że na inne warunki ktoś się umówił, a inne otrzymuje na końcu (…) Niestety TK nie stanął po stronie obywateli, zrobił to, co ucieszyło ówczesny rząd PO i to był wielki postulat kampanii wyborczej prezydenckiej w 2015 roku, a potem parlamentarnej.

Na wszystkich moich spotkaniach słyszałem od wyborców jedno: proszę pana, proszę obniżyć wiek emerytalny, my nie chcemy pracować do 67. roku życia. Zarówno ja, jak i PiS zobowiązaliśmy się, że taka zmiana zostanie wprowadzona. Chciałem podziękować „Solidarności” za niezłomną postawę, rządowi, większości parlamentarnej, premier Szydło i Elżbiecie Rafalskiej, która była za tę sprawę bezpośrednio odpowiedzialna w ramach rządu, że mój projekt został przyjęty przez parlament i dzisiaj jest ta wielka dla nas chwila, kiedy jako prezydent tę ustawę mogłem podpisać”

11:03

PO zawiadamia prokuraturę w sprawie marszałka Kuchcińskiego i żąda jego dymisji

– Marszałek Sejmu przekroczył swoje uprawnienia, używając straży marszałkowskiej przeciwko posłom. Straż marszałkowska na rozkaz Sejmu stanęła na drodze, na salę posiedzeń. Dlatego to posiedzenie chociażby z tego powodu jest nieważne. Marszałek nie dopełnił obowiązków, dlatego, że nie zapewnił funkcjonowania Sejmu w godny sposób, zgodny z regulaminem i Konstytucją. Nasze prawa są równe, nasze prawa jako prawa posłów na Sejm RP są równe. Czy nazywamy się Jarosław Kaczyński, czy Marek Kuchciński, Cezary Tomczyk, Agnieszka Pomaska czy Sławomir Nitras. Kuchciński nie był w stanie prowadzić obrad. Wydaje się, że nie jest w stanie nadal ich prowadzić. Naszym zdaniem mandat marszałka Kuchcińskiego się wyczerpał. Żądamy natychmiastowej dymisji pana marszałka i zrzeczenia się przez niego immunitetu – mówił Cezary Tomczyk na briefingu przed Sejmem.

10:46

Na stronie Sejmu pojawiły się wyniki głosowań nad budżetem

Przed chwilą dodano wyniki 4 głosowań z piątku nad budżetem państwa na 2017 rok. Lista głosujących posłów nie została upubliczniona.

10:45
dabata8

W Sejmie debata z cyklu „Lepsza Polska” o NGO. Nowoczesna: Kilkunastu naszych gości nie mogło wejść

Na poniedziałek w Sejmie planowana była debata ekspercka Nowoczesnej z cyklu „Lepsza Polska” z udziałem Ryszarda Petru. Jak jednak informuję jej organizatorzy, nie wszystkich gości posłów wpuszczono do Sejmu. Jak przyznał Adam Kądziela z Nowoczesnej: „Część gości nie mogła wejść nawet z posłami, nie mogła nawet wejść nawet na przepustki wystawione przez Nowoczesną. Kilkanaście osób nie mogło wejść”.

10:27

Gowin: Obie strony muszą się cofnąć o krok

– Obie strony muszą się cofnąć o krok. Bo inaczej zmierzamy w kierunku scenariusza fatalnego dla Polski, scenariusza gwałtownej polaryzacji politycznej. Jeszcze gwałtowniejszej niż przez ostatnie kilka lat. Wszyscy powinniśmy wylać sobie kubeł zimnej wody na głowę, rozejrzeć się dookoła, co się dzieje za wschodnią granicą, jak trzeszczy w szwach Unia Europejska, jakie zmiany zachodzą w USA. Nigdy po 1989 roku nie było tak skomplikowanej sytuacji międzynarodowej – z punktu widzenia Polski. Tym bardziej oczekuję maksymalnej odpowiedzialności od siebie, od moich kolegów z koalicji rządowej i kolegów z opozycji – mówił w Radiu Kraków Jarosław Gowin.

10:10

Gowin: Inicjatywa Kuchcińskiego, by ograniczyć swobodę dla dziennikarzy w Sejmie to był strzał w stopę

– Każdy z nas polityków obozu zjednoczonej prawicy ma prawo do własnych ocen. Szanuję jego [Ujazdowskiego] opinię, ale się nie zgadzam. Uważam, że za ten kryzys odpowiada po pierwsze w zdecydowanie większej mierze opozycja. Bo to ona złamała prawo, okupując nie tylko mównicę sejmową. Co raz już się zdarzyło niestety za czasów Samoobrony, wróciliśmy do tamtych klimatów. Ale też zdecydowała się na rzecz zupełnie bez precedensu i w oczywisty sposób sprzeczną z prawem, czyli okupację fotela marszałka Sejmu. Oczywiście my politycy zjednoczonej prawicy musimy się zastanowić nad własną częścią współodpowiedzialności za to, co się wydarzyło. Mam na myśli przede wszystkim nieprzemyślaną decyzję marszałka Kuchcińskiego. Właściwie nie decyzję, a inicjatywę, aby ograniczyć swobodę poruszania się dziennikarzy po Sejmie. Niezależnie od tego jakie racje merytoryczne za tym przemawiają, politycznie był to strzał w stopę. I zdecydowana większość polityków, nie tylko mojej partii, ale także polityków PiS, parlamentarzystów, członków rządu, była temu przeciwna – mówił w Radiu Kraków (cytat za Radiem Kraków) Jarosław Gowin.

Jak dodał: Uważam, że te ograniczenia szły zdecydowanie za daleko. A w obecnym klimacie w ogóle nie mają szans, ani politycznej racji istnienia.

09:08
dworczyk1

Dworczyk: Można postawić tezę, że te wydarzenia wpisują się w scenariusz pisany w Moskwie

– Analizując ostatnie wydarzenia w Sejmie, w Warszawie to można postawić odważną tezę, że te wydarzenia wpisują się w scenariusz pisany w Moskwie. Bo czemu służy ten obraz? Będziemy za kilka tygodni mieli do czynienia z najważniejszym wydarzeniem w XXI wieku w tej części świata. To będzie wydarzenie bezprecedensowe. 10 tysięcy żołnierzy sojuszniczych, amerykańskich i wojsk NATO do końca 2017 roku będzie rozlokowanych w Polsce. Czołgi, broń przeciwpancerna, broń przeciwlotnicza. FR określa to zagrożenie jako największe od czasu rozpadu Związku Sowieckiego – powiedział Michał Dworczyk w TVP Info.

09:05

Petru o kanapkach: To był pomysł Kuchcińskiego


Była dyskusja na konwencje seniorów. Był apel o to, by głosowanie budżetowa poszło sprawnie. Kuchciński zaproponował, by te przerwy zrobić w taki sposób, by był posiłek i stąd te 500 kanapek. W Dolnej Palarnii. To była propozycja Kuchcińskiego. To on wymyślił. 
– tak sprawę kanapek przygotowanych w Sejmie tłumaczył u Konrada Piaseckiego w „Gościu Radia ZET” Ryszard Petru.

08:46

Schetyna: Marszałek Kuchciński stracił zaufanie Sejmu i nie powinien być marszałkiem

Jak mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Robertem Mazurkiem w Porannej rozmowie w RMF FM, pytany o słowa Sławomira Neumanna, który powiedział, że „jeżeli prezydent Duda podpisze budżet, to przestanie być prezydentem”:

„Nie wiem, czy to jest… to są bardzo twarde słowa, bardziej – tak rozumiem – chodzi przewodniczącemu Neumannowi o to, że prezydent nie powinien, nie może akceptować takich sytuacji i takiego ordynarnego łamania prawa, które miało miejsce w zeszłym tygodniu. Stąd mówimy o zaangażowaniu prezydenta, stąd mówimy o tym, że marszałek Kuchciński tak naprawdę stracił zaufanie izby i nie powinien być dalej marszałkiem. Coś bardzo złego się stało w zeszłym tygodniu w polskim parlamencie i ten kryzys po prostu trzeba przerwać”

08:36

Petru: Dwa warunki – media w parlamencie i jeszcze raz debata budżetowa

Dwa warunki – media w parlamencie i jeszcze raz debata budżetowa. W tym momencie [spełnienia tych warunków] nie ma powodu, byśmy blokowali mównicę. Np. dziś spotkanie z marszałkiem Kuchcińskim w którym on mówi, że media wracają do Sejmu i że będzie ponownie debatowano budżet. Tu nie chodzi o to, by być na święta w Sejmie. Ważne, by następne posiedzenie Sejmu zaczęło się od tego, byśmy mogli debatować budżet. Jeśli nie, to będziemy okupować mównicę. Ja nie jestem zwolennikiem tego, byśmy zostawali na święta w Sejmie – mówił o warunkach odblokowania Sejmu Ryszard Petru w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Gościu Radia ZET”.

08:36

Schetyna: Jestem w stanie spotkać się z prezesem Kaczyńskim i wytłumaczyć, co się zdarzyło w Sejmie

Jak mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Robertem Mazurkiem w Porannej rozmowie w RMF FM:

„Jeżeli [prezydent Duda] uważa, że jego możliwości konstytucyjne są ograniczone, to powiedziałem że jestem do jego dyspozycji, żeby zorganizować spotkanie z prezesem Kaczyńskim, ja jestem w stanie spotkać się z prezesem Kaczyńskim i wytłumaczyć, co się zdarzyło w Sejmie, jaka jest nasza ocena i  co trzeba zrobić, żeby ten konflikt zakończyć. Chyba, że intencja PiS-u jest inna – żeby ten problem kontynuować, żeby eskalować te emocje, ale to naprawdę idzie w złą stronę i każdy, kto jest odpowiedzialny, powinien o tym wiedzieć”

08:25

Petru: Jeśli Senat będzie debatować ws. budżetu, to kryzys państwa się jeszcze pogłębi

Blokowanie mównicy to jedyna forma dezaprobaty, to my nie możemy dać się jak barany prowadzić na rzeź. Polacy oczekują od nas skuteczności. Gdy jest łamane prawo, to mamy być skuteczni. To jest forma, której wolałbym nie używać. Dziś jest poniedziałek. Wczoraj po południu widziałem posła Brudzińskiego – nazwał nas warchołami i powiedział, że się nie cofną. Nie wiem kto mówi prawdę, Duda czy Brudziński. Dziś jest poniedziałek, ostatni dzień, gdy sprawy można jeszcze rozwiązać. Jutro Senat ma debatować ws. budżetu. Jeśli tak, się stanie, to kryzys państwa się jeszcze pogłębi. – powiedział w rozmowie z Konradem Piaseckim w „Gościu Radia ZET” Ryszard Petru.

08:25

Schetyna: Przekształcenie posiedzenia klubu PiS w posiedzenie Sejmu jest kompromitacją

– Rozmawialiśmy o sytuacji [z prezydentem]. Opowiadałem o naszej, mojej ocenie poważnego kryzysu państwa i prosiłem, oczekiwałem od prezydenta zaangażowania mocniejszego i intensywnego, bo uważam, że jako głowa państwa nie powinna stać obok tego bardzo poważnego sporu – mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Robertem Mazurkiem w Porannej rozmowie w RMF FM.

Dopytywany o Ryszarda Petru, który ze spotkania z PAD wyszedł z nadzieją, przewodniczący PO odpowiedział:

„Mam doświadczenia z wcześniejszych spotkań. Mam inną ocenę. Bardziej wyszedłem po tej rozmowie z przekonaniem, że prezydent powinien wiedzieć, że powinien się zaangażować w ten spór, że nie powinien stawać z boku, że nie jest częścią środowiska PiS, ze to dla niego historia, że powinien wziąć sprawy w swoje ręce i w bardzo twardy, konsekwentny sposób wyegzekwować praworządność, przede wszystkim od tych, którzy dzisiaj prawo łamią”

– Sposób, w jaki przeprowadzono tę hucpę, przekształcenie klubu PiS w posiedzenie Sejmu, jest kompromitacją. Zrobili to konkretni ludzie, jest za to odpowiedzialny marszałek Kuchciński. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby prezydent akceptował w taki sposób łamanie prawa – dodał Schetyna.

08:14
petru20000ac

Petru: Moim zdaniem prezydent ma wątpliwości

– Moim zdaniem prezydent ma wątpliwości i dał mi to do zrozumienia. Po pierwsze nie wiem czy były kworum, po drugie posłowie opozycji nie byli wpuszczani na salę. Ja przekazałem prezydentowi nasze stanowisko, wskazałem że poniedziałek to ostatni dzień, gdy można rozwiązać sprawę, zanim ten konflikt konstytucyjny stanie się jeszcze większy. Z mojej strony jest deklaracja rozmów, które sprawią że przed świętami rozwiążemy sytuację. Ale z PiS nie widziałem jakiejkolwiek chęci, by rozwiązać sytuację – powiedział w rozmowie z Konradem Piaseckim w Gościu Radia ZET Ryszard Petru.

07:56

Ujazdowski: Nie wyobrażam sobie obecności w PiS, jeśli będzie podtrzymana linia eskalowania konfliktu

Jak mówił Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Jeden na jeden” TVN24:

„Odpowiem wyborcom, nie poseł Szczypińskiej, że bronię deklaracji programowych PiS-u z 2015 roku i także tych zobowiązań do dialogu politycznego z obywatelami i nie mam mandatu do awantury. Mam mandat do ciężkiej pracy dla Polski i taką pracę wykonuję w PE. Absolutnie nie [nie zamierza oddawać mandatu]. W imię partykularnej i sprzecznej z dobrem publicznym polityki absolutnie nie. Ta sprawa [pozostania w PiS] zostanie rozstrzygnięta, nie uciekam przed tym pytaniem. To wymaga czasu. Nie uciekam od tego pytania, wymaga to podsumowania. To nie jest dobry moment, ale w najbliższym czasie podejmę decyzję w tej sprawie. Nie wyobrażam sobie swojej obecności w PiS, jeśli będzie podtrzymana linia eskalowania konfliktu i sprzeczna z naszymi zobowiązaniami wobec obywateli, złożonej w 2015 roku”

Europoseł PiS stwierdził też: – Jeśli ten konflikt będzie trwał, to nietrudno o nieszczęście. Wystarczy jedno dramatyczne zdarzenie, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby temu zapobiec.

07:47

Ujazdowski: Nowy marszałek Sejmu byłby szansą na odbudowanie współpracy w parlamencie, ale nie stawiam tego postulatu

– Na pewno nowy marszałek byłby szansą na odbudowanie współpracy w parlamencie, ale nie stawiam tego postulatu [wymiany marszałka Sejmu]. Stawiam postulat ponownego posiedzenia Sejmu ws. budżetu, zadeklarowanie wolności mediów w Sejmie i przyjęcie pakietu demokratycznego – mówił Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Jeden na jeden” TVN24.

07:44

Ujazdowski: Opowiadam się za tym, żeby ponownie przeprowadzić głosowanie ws. budżetu

Jak mówił Kazimierz Michał Ujazdowski w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Jeden na jeden” TVN24:

„Odpowiedzialność spoczywa na koalicji rządzącej, a ściśle rzecz biorąc na Jarosławie Kaczyńskim i kierownictwie PiS. W takim podwójnym sensie. Obiecywaliśmy – mówię to z przykrością wyborcom – dialog polityczny, poszerzenie praw wolności politycznych, empatię wobec odmiennych stanowisk, krytykowaliśmy Platformę za naruszenie praw opozycji, a metoda, która została obrana po zdobyciu władzy, jest zaprzeczeniem tego, do czego się zobowiązywaliśmy w deklaracjach wyborczych. Tego nieszczęścia można by uniknąć, gdyby nie popełnione błędy. Zupełnie niedorzeczny pomysł z ograniczenie wolności mediów w Sejmie, bezpodstawne wykluczenie posła Szczerby i potem trwanie przy tym wykluczeniu. Gdyby się z tego wykluczenia wycofano, czego chcieli chyba część posłów i ministrów, to rzecz by się rozeszła, opozycja nie miałaby pretekstu do zajęcia mównicy. Nie wiem, dlaczego tak postąpiono”

– Musimy uniknąć rozchwiania państwa, z czego mogą się cieszyć nasi wrogowie w szczególnej sytuacji międzynarodowej. Opowiadam się za tym, żeby ponownie przeprowadzić głosowanie ws. budżetu. Także dlatego, żeby nigdy tego typu praktyka się nie powtórzyła i nie było legalności co do ustawy budżetowej – dodał europoseł PiS.

04:06
Zrzut ekranu 2016-12-19 o 01.48.00

TEMATY DNIA: Chaos, PiS w kryzysie, marszałek-cenzor, Minister w Fakcie: Brano pod uwagę użycie Straży na sali i wyniesienie posłów opozycji

JEDYNKA GAZETY W OKRĘGU WYBORCZYM KUCHCIŃSKIEGO: Zamach na wolne media. Nerwowe i złośliwe zachowanie marszałka Kuchcińskiego doprowadziło do największego kryzysu parlamentarnego w tej kadencji Sejmu 
http://jedynki.press.pl/2016-12-19/SupNowosci.jpg

POLICYJNI ZWIĄZKOWCY PROTESTUJĄ PRZECIWKO WYKORZYSTANIU POLICJI W CELACH POLITYCZNYCH – ” Dajemy wyraźny sygnał, że nie chcemy być mieszani w politykę. Byłoby lepiej, gdyby w okresie świątecznym policjanci przebywali w domach, a nie ściągano ich do Warszawy, by pilnowali Sejmu i biur poselskich. Ale nie mamy wyjścia. Naszym zadaniem jest zabezpieczanie porządku – tłumaczy podinsp. Andrzej Szary z policyjnych związków zawodowych. W sobotę przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wydał oświadczenie: „W związku z ostatnimi wydarzeniami i wezwaniem policji do ochrony części parlamentarzystów i zabezpieczenia obiektów państwowych w Warszawie, w tym Sejmu RP, negatywnie oceniam próby wykorzystywania policji dla uzyskania doraźnego interesu politycznego przez różne środowiska polityczne”. 
http://wyborcza.pl/7,75398,21140253,policjanci-apeluja-nie-mieszajcie-nas-do-polityki.html

MATEUSZ KIJOWSKI O KALENDARZU KOD – mówi Agnieszce Kublik: „Od poniedziałku w całej Polsce spotykamy się pod biurami PiS lub posłów PiS, kto o której godzinie może. Tam będziemy się domagać, by PiS wycofał się w dwóch sprawach – zakazów dla dziennikarzy w Sejmie i piątkowego posiedzenia Sejmu, na którym PiS nielegalnie głosował nad ustawą budżetową. W poniedziałek będzie też protest pod Pałacem Prezydenckim pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”. Początek o godz. 17. Ten protest przeciwko reformie edukacji forsowanej przez Annę Zalewską był zaplanowany wcześniej. A we wtorek są obrady Senatu, który chce przegłosować budżet państwa. Teoretycznie parlament może się z tego wycofać, więc we wtorek zbieramy się pod Sejmem”.

WAŻNE SŁOWA KIJOWSKIEGO O BUDŻECIE W SENACIE: „Możemy tylko wspierać posłów, którzy apelują o uznanie tego piątkowego głosowania nad budżetem za nielegalne. Jeżeli Senat przegłosuje budżet, a my przejdziemy nad tym do porządku dziennego, to znaczy, że pogodziliśmy się z dyktaturą”.

TO JUŻ NIE ŻARTY, PIS ZDAJE SOBIE SPRAWĘ ZE SWEGO BŁĘDU. CZY TO JEDNAK TYLKO BŁĄD? – Bogusław Chrabota na jedynce RZ.

CHAOS WKRADA SIĘ NA ZAPLECZE PIS – Michał Szułdrzyński w RZ.

POLSKA RYZYKOWNA DLA BIZNESU – tytuł w RZ.

MARSZAŁEK CENZOR PODPALIŁ POLSKĘ – jedynka SE 
http://300polityka.pl/live/2016/12/19/marszalek-cenzor-podpalil-polske-se-na-jedynce/

O CO PANU CHODZI POŚLE KACZYŃSKI, CO PAN CHCE ZROBIĆ Z POLSKĄ? – Piotr Stasiński na jedynce GW: “W ciągu 14 miesięcy rozjechał nasze państwo walcem. Sobie zapewnił władzę niemal absolutną. Czego jeszcze chce poseł Jarosław Kaczyński?”

PRZEDŚWIĄTECZNY ROKOSZ – Joanna Lichocka w GPC.

Z OBOZU WŁADZY DOCHODZĄ SPRZECZNE SYGNAŁY CO DO GOTOWOŚCI KOMPROMISU Z OPOZYCJĄ – Zuzanna Dąbrowska w RZ.

PREZES PIS W WYŚMIENITYM HUMORZE OPUSZCZA WIEJSKĄ – tytuł w SE.

KUCHCIŃSCY W SKŁADZIE PORCELANY – SE.

KACZYŃSKI POSZEDŁ NA ZWARCIE – tytuł w Fakcie.

JEDEN Z MINISTRÓW: BRANO POD UWAGĘ WYNIESIENIE POSŁÓW OPOZYCJI – Magdalena Rubaj w Fakcie: “– Brano pod uwagę użycie Straży Marszałkowskiej na sali i wyniesienie posłów opozycji albo przeniesienie obrad do innego miejsca niż sala plenarna. W końcu zdecydowano się tylko na tę drugą część planu i przeniesienie obrad do Sali Kolumnowej – opowiada nam jeden z ministrów”.

BUDŻET PRZEGŁOSOWANO W SKANDALICZNYCH WARUNKACH – dalej Rubaj: “Po godz. 21 w skandalicznych warunkach przeprowadzano głosowanie nad ustawą budżetową. Nikt tak do końca nie wiedział, co się dzieje. Czy to obrady Sejmu, czy klub PiS? Straż Marszałkowska nie wpuszczała mediów do Sali Kolumnowej. Posłowie PiS blokowali kolegów z opozycji”.

JADWIGA STANISZKIS O DUDZIE – CODZIENNE UPOKORZENIA ZNOSI Z UŚMIECHEM I GADULSTWEM – jak mówi w rozmowie z Faktem: “Duda wiele stracił na konflikcie wokół Trybunału, bo mógł go przerwać, nie dziwię się, że manifestanci wykrzykiwali w sobotę pod Pałacem Prezydenckim: „marionetka”. Chociaż teraz mógłby powiedzieć, że stanie po stronie demokracji. I przypomnieć Kaczyńskiemu, że demokracja to coś więcej niż wybory, większość, ale podział władz, wolne media, rządy prawa. Tylko tak uratuje prestiż. Nic nie straci. To niepojęte, że te codzienne upokorzenia znosi z uśmiechem i gadulstwem, że prezydent może tak się zachowywać. Teraz miałby szansę, by wreszcie się zrehabilitować”.

DUDA NIEZDOLNY DO ODEGRANIA ROLI – Jarosław Kurski w GW: „To rola dla prezydenta ponad podziałami. To ostatnia historyczna szansa dla Andrzeja Dudy. Obawiam się – a chciałbym się mylić – że to człowiek zupełnie niezdolny do odegrania takiej roli”.

OPOZYCJA NIE POTRAFI POGODZIĆ SIĘ Z PRZEGRANĄ – CZESŁAW BIELECKI NA WPOLITYCE.PL: “Opozycja, która robi to niezależnie od niezręczności popełnianych przez obóz władzy. Nie może się pogodzić ze swoją przegraną i czego nie ukrywa, szuka rozwiązania, które byłoby rodzajem polskiego Majdanu”. 
http://wpolityce.pl/polityka/319965-bielecki-opozycja-nie-moze-sie-pogodzic-ze-swoja-przegrana-i-czego-nie-ukrywa-szuka-rozwiazania-ktore-byloby-rodzajem-polskiego-majdanu-nasz-wywiad

KONSTYTUCJONALISTA NA JEDYNCE FT: BUDŻET NIE ZOSTAŁ UCHWALONY: 
http://300polityka.pl/live/2016/12/19/ft-na-jedynce-o-kryzysie-w-polsce-cytowana-opinia-konstytucjonalisty-budzet-nie-zostal-uchwalony-2/

KACZYŃSKI U DUDY, KOMISJE SENACKIE, KONIEC KADENCJI RZEPLIŃSKIEGO – polityczny poniedziałek w pigułce: 
http://300polityka.pl/live/2016/12/19/polityczny-plan-poniedzialku-spotkanie-dudy-z-kaczynskim-i-kuchcinskim-oraz-karczewskiego-z-mediami/

RANO 300POLITYKA OBSERWUJE:
7:30 Kazimierz Michał Ujazdowski  – Jeden na jeden TVN24
8:02 Ryszard Petru – Gość Radia Zet
8:02 Grzegorz Schetyna – Poranna rozmowa RMF FM
8:10 Paweł Kukiz – Kwadrans polityczny TVP1

POSEŁ PIS PROPONUJE SPRAWDZANIE POSŁOM BAGAŻU I ZGŁASZANIA GOŚCI Z TYGODNIOWYM WYPRZEDZENIEM: 
http://300polityka.pl/live/2016/12/19/posel-pis-proponuje-sprawdzanie-bagazy-poslow-i-kary-finansowe-do-wysokosci-6-miesiecznego-uposazenia-2/

 

01:54
prawa_jedynka_ok.qxd

JEDYNKA GAZETY W OKRĘGU WYBORCZYM KUCHCIŃSKIEGO: Nerwowe i złośliwe zachowanie marszałka doprowadziło do największego kryzysu parlamentarnego w tej kadencji Sejmu

01:03
Zrzut ekranu 2016-12-19 o 00.54.52

Trzaskowski: Dementuję plotkę, póki co nikt nas nie wyrzuca, ale powiedziano, że uczestniczymy w nielegalnym zgromadzeniu

– mówił na transmisji FB Live Agnieszki Pomaskiej, poseł PO. „Jesteśmy tu do wtorku, a potem zobaczymy” – dodawał Trzaskowski,

00:38
FT1

FT na jedynce o kryzysie w Polsce. Cytowana opinia konstytucjonalisty: „Budżet nie został uchwalony”

Prestiżowy „Financial Times” opisuje kryzys w Polsce na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania. Kluczowa jest cytowana opinia konstytucjonalisty dr Ryszarda Piotrowskiego – która dotrze do czytelników FT na całym świecie – że polski budżet na 2017 nie został uchwalony.

00:36

„Marszałek cenzor podpalił Polskę” – SE na jedynce

Mocna jedynka „Super Expressu”, którą publikuje na Twitterze Sławomir Jastrzębowski

00:33

„Państwo w kryzysie” – DGP na jedynce

300polityka.pl

 

szef-s


http://wyborcza.pl/relacje/14,126862,21134192.html#BoxGWImg

Paranoja „niepokornych” mediów i PiS: opozycja szykuje dywersję, szturm na Sejm i ataki na biura poselskie, mogą zacząć strzelać snajperzy…

Michał Wilgocki, 19 grudnia 2016

Jarosław Kaczyński i dziennikarz tygodnika 'wSieci' Michał Karnowski podczas spotkania promującego książkę prezesa PiS 'Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC'. Warszawa, 13 lipca 2016 r.

1 ZDJĘCIE

Jarosław Kaczyński i dziennikarz tygodnika ‚wSieci’ Michał Karnowski podczas spotkania promującego książkę prezesa PiS ‚Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC’. Warszawa, 13 lipca 2016 r. (JACEK DOMINSKI)

Opozycja i dziennikarze do Sejmu wprowadzą bojówkarzy. Zajmą go szturmem, podpalą opony. W międzyczasie odłączą Polakom prąd i ogrzewanie. Tak jak amerykański Emitel wyłączył sygnał TVP, by Polacy nie obejrzeli orędzia premier Beaty Szydło.

Wprowadzanie atmosfery konfrontacji rozpoczął portal wPolityce.pl braci Michała i Jacka Karnowskich, jednych z głównych beneficjentów „dobrej zmiany” w mediach publicznych (przypływ reklam spółek skarbu państwa, program w TVP Info). Autor, podpisujący się pseudonimem „wu-ka”, na podstawie jednego anonimowego źródła pisze o tym, że opozycja szykuje szturm na parlament.„UJAWNIAMY. Opozycja planuje wprowadzenie do Sejmu bojówkarzy KOD i rozpoczęcie okupacji gmachu, z paleniem opon i barykadami” – to tytuł tekstu, który przez długi czas był głównym materiałem na portalu.

Otóż według wPolityce.pl najpierw marszałek Sejmu wpuszcza na teren parlamentu grupę dziennikarzy. Ci z opozycją wprowadzają tam „bojówkarzy KOD”. Wszyscy razem siłą otwierają drzwi: „Rozpoczyna się okupacja, budowanie barykad, palenie ognisk z opon, prowokowanie rozróby, być może z użyciem broni. Główną siłą bojową akcji mają być ekstremiści z lewicowej organizacji Antifa, także z zagranicy, oraz byli, a bardzo dziś zdeterminowani, esbecy. Potrzebne elementy do urządzenia z Sejmu płonącej twierdzy mają już być wedle naszych rozmówców przygotowane: opozycja ma zgromadzoną benzynę, opony, samochody ciężarowe i zapasy żywności. Tak samo jak przygotowane były rzekomo spontaniczne piątkowe demonstracje”.

Zobacz: PiS połączyło opozycję. Jej członkowie wspólnie protestowali pod Pałacem Prezydenckim

Po co to wszystko? Żeby wymusić ustąpienie rządu i przedterminowe wybory. O tym wszystkim opowiada wPolityce.pl anonimowy członek opozycji, a także „inni rozmówcy”. Choć tekst jest oparty na wątpliwych źródłach, bezkrytycznie zacytowały go media narodowe, m.in. Polska Agencja Prasowa i portal TVP.info.

Grę „na konfrontację” prowadzą także „Wiadomości” TVP. Wydanie z 18 grudnia protestom poświęcone było niemal w całości. Narracja? Opozycja destabilizuje sytuację w państwie,chce obalić rząd, zrobić polski Majdan albo przynajmniej drugą „nocną zmianę”. Wystarczy spojrzeć na to, jak dziennik tytułował swoje kolejne materiały: „Nieudana próba destabilizacji państwa”, „Plan opozycji”, „Uliczna rozróba zamiast pamięci o bohaterach”, „Powtórka z nocnej zmiany”, „Ostatnia walka esbeków”, „Wolne media według Platformy”, „Standard (nie)demokratyczny”.

„To jest na serio. Mogą zacząć strzelać snajperzy”

W sobotę na Facebooku Michał Broniatowski, redaktor naczelny polskiej edycji „Forbesa”, opublikował „instrukcję”, co musi się stać, żeby w Polsce powstał Majdan. Później tłumaczył: „Opowiedziałem jedynie, jako naoczny świadek, jak kijowski Majdan się wydarzył. I trzeba naprawdę mnóstwo złej woli, żeby opisywać mnie jako biegającego z nożem w zębach podżegacza”.

michal-broniatowski

Prawicowe media wzięły go jednak na celownik, przy okazji wypominając, że jest synem „wysoko postawionego ubeka” i dziennikarzem „gazety o kapitale niemieckim”. Portal Niezalezna.pl komentuje: „Oni chcą zamachu stanu! – jest nawet instrukcja”.

„Plan Broniatowskiego pomija kilka elementów, które – jak uczy historia – mogą być kolejnymi etapami. Mogą zacząć strzelać snajperzy. Oskarżona zostanie oczywiście władza. Mam nadzieję, że wszystkie służby są w stanie najwyższego alertu. A my przyglądajmy się uważnie wydarzeniom i bądźmy gotowi na reakcję w obronie. Tak, w obronie Polski” – pisze na portalu wPolityce.pl Maciej Pawlicki. Poza działalnością publicystyczną Pawlicki stoi na czele protestu frankowiczów, ma również program w TVP.

Amerykański nadawca wyłącza sygnał podczas orędzia Szydło

Telewizja publiczna sufluje również inną narrację. W sobotę kilka stacji nadających sygnał MUX3 (cyfrowy multipleks) miało krótką awarię. Stało się to – jak podaje TVP, zapewne nieprzypadkowo – w sobotę w czasie, kiedy stacja emitowała orędzie premier Beaty Szydło. Dlatego telewizja zdecydowała się powtórzyć orędzie w niedzielę.

Wcześniej TVP Info pokazywało mapę, na której kolejne województwa, gdzie rzekomo nie było sygnału, pokrywały się czerwienią. Na pasku podkreślano, że za sytuację odpowiada amerykańska (to kluczowa informacja) firma Emitel. Prezes telewizji Jacek Kurski zapowiadał, że zgłosi sprawę do ABW.

Tymczasem Emitel tłumaczy: zakłócenia w emisji TVP, które miały miejsce w sobotę i niedzielę, były spowodowane tzw. błędami synchronizacji, dotyczyły znikomego procentu populacji kraju. Awarii uległo 11 spośród 137 stacji nadawczych.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i członek zarządu Telewizji Republika, już zapowiada, że „jeżeli sygnał TVP zostanie wyłączony”, Republika ustąpi miejsca TVP Info w swoim paśmie.

„Będą najścia, wyłączą prąd i ogrzewanie”

Jeszcze ostrzej jest na Twitterze. Politycy PiS i sympatyzujący z nimi dziennikarze prześcigają się w pisaniu domniemanych dramatycznych scenariuszy. Rzeczniczka Beata Mazurek ostrzega, że „mają być najścia na biura PiS”: „Widać śmierć śp. M. Rosiaka to dla niektórych za mało. Proszę członków PiS i pracowników biur o ostrożność”.

Dziś mają być najścia na biura PiS.Widać śmierć śp.M.Rosiaka,to dla niektorych za mało.Proszę członkow PiS i pracowników biur o ostrożność.

Marek Rosiak był asystentem europosła Janusza Wojciechowskiego. W październiku 2010 r. do biura poselskiego, w którym pracował, wtargnął uzbrojony Ryszard Cyba. Zabił Rosiaka strzałami z broni palnej, ranił również posła Jarosława Jagiełłę. Mazurek nie wyjaśnia jednak, kto i dlaczego miałby organizować owe „najścia na biura”.

Dzień wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się Samuel Perreira, wcześniej dziennikarz kontrolowanej przez PiS „Gazety Polskiej Codziennie”, obecnie szef portalu TVP.info: „Oni naprawdę zrobią wszystko, by wrócić do władzy. Wszystko. Zero hamulców. A gdy pojawi się nowy Cyba – będą szczęśliwi, że się udało”.

Publicysta Witold Gadowski (ma program w TVP i radiowej Jedynce) kreśli inny scenariusz: będzie dywersja i prowokacja, ataki na sieci przesyłu prądu i ogrzewania po to, by ludzie wyszli na ulice.

Szykują dywersję i prowokacje Trzeba to spokojnie przetrwać.Ich instrukcja: atakować sieci przesyłu prądu i ogrzewania, aby zapełnić ulice

Tomasz Sakiewicz idzie jeszcze dalej: „To, co się dzieje, to początek ataku zielonych ludzików. Zaatakowano krytyczną infrastrukturę i Sejm”.

Demonstracja PiS w obronie PiS

Niektórzy politycy PiS mają pomysł na to, jak skutecznie rozwiązać kryzys. Stanisław Pięta sugeruje, że trzeba odwołać wicemarszałków Sejmu z PO i Nowoczesnej, sprawdzać posłom bagaże, wprowadzić surowe kary i obowiązek zgłaszania gości tydzień przed ich wizytą.

O konieczności „uporządkowania” sytuacji mówił w niedzielę Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu i druga najważniejsza postać w PiS. Przemawiał na demonstracji Klubów „Gazety Polskiej”, które zorganizowały wiec poparcia dla rządu.

– Nawet Andrzej Lepper i ludzie od Palikota nie ośmielili się uniemożliwić prowadzenia obrad marszałkowi Sejmu. PO i Nowoczesna posunęli się dalej niż warchołowie w różnych parlamentach świata – przekonywał Brudziński przy aplauzie tłumu. – Zapewnimy opozycji prawo do demonstracji, ale nie pozwolimy na warcholstwo, na nocną zmianę władz. Nie damy się wpisać w scenariusze opozycji i tych, którzy stoją za jej plecami. Nie zawahamy się, jeśli oni doprowadzą do destabilizacji państwa.

niepokorne

wyborcza.pl

Maciej Adamiak odchodzi z TVP Info po 10 latach pracy w telewizji publicznej. Nie chciał robić rządowej propagandy?

Agnieszka Kublik, 19 grudnia 2016

Manifestacja KOD w Warszawie, której transmisję na antenie TVP Info próbowało zablokować kierownictwo stacji

1 ZDJĘCIE

Manifestacja KOD w Warszawie, której transmisję na antenie TVP Info próbowało zablokować kierownictwo stacji (WOJTEK LASKI)

Dziennikarz TVP Info Maciej Adamiak sam odszedł z pracy w telewizji. Jeszcze w piątek prowadził na żywo relację spod Sali Kolumnowej Sejmu.

To było chyba najgorętsze miejsce w Polsce. To do tej sali marszałek Sejmu Marek Kuchciński przeniósł obrady z sali plenarnej. Tam bowiem opozycja okupowała mównicę. Był to protest przeciwko wykluczeniu z obrad Sejmu posła PO Michała Szczerby. Marszałek Kuchciński uznał, że Szczerba zakłócał spokój, przemawiając znad kartki z napisem „Wolne media w Sejmie”. Tak opozycja wyrażała swoją solidarność z dziennikarzami, którym Kuchciński chce od stycznia praktycznie uniemożliwić pracę w Sejmie.

– To, co w weekend pokazywała TVP, to był przekaz PiS, a nie żadne dziennikarstwo – mówią nam reporterzy z TVP. – Już nawet nikt nie próbował udawać obiektywizmu.

W TVP Info rozmowa „we własnym sosie”

I podaje przykład z soboty. O kryzysie w Sejmie dyskutowali w studiu: Anita Gargas z TVP, Samuel Pereira z TVP Info i Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”. – Wyszło żenująco, bo Gargas wcześniej wychwalała telewizję publiczną za to, że wzięła na siebie ciężar debaty publicznej. Mówiła, że wcześniej tej debaty w telewizji nie było, bo nie było drugiej strony, była rozmowa we własnym sosie. No i po chwili okazało się, że właśnie teraz w TVP jest rozmowa „we własnym sosie”.

Zobacz: Telewizyjne „Wiadomości” bez informacji, za to pełne komentarzy, sugerujących ludziom, co mają myśleć – Beata Tadla

Adamiak o rezygnacji z pracy napisał w niedzielę na FB: „Dziś zakończyłem współpracę z TVP Info. To moja osobista decyzja. Przychodziłem do telewizji publicznej jako nastolatek. Przez 10 lat spotkałem tam setki pomocnych osób. Dziś wszystkim szczerze DZIĘKUJĘ”.

Kolejne odejścia z TVP Info

Znajomi Adamiaka z TVP opowiadają, że z odejściem z telewizji nosił się już od kilku miesięcy. – To bardzo przyzwoity dziennikarz – mówi inny reporter z TVP Info. – Maciek nie był w stanie wytrzymać tej propagandy. W piątek był punkt zwrotny.

Adamiak w TVP pracował 10 lat. W 2006 r. wygrał pierwszą edycję programu „Supertalent” emitowanego na antenie telewizyjnej Dwójki. Był prezenterem pogody w TVP 3 Warszawa, a w ostatnich latach reporterem TVP Info.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że po Adamiaku z pracy w TVP Info miało zrezygnować jeszcze kilku innych dziennikarzy (zajmowali się m.in. nagrywaniem wypowiedzi polityków w Sejmie). Spytaliśmy o to TVP, czekamy na odpowiedź.

relacjonowal

wyborcza.pl

Duda zaskoczył PiS pomysłem mediacji. Jakie scenariusze wchodzą teraz w grę?

Renata Grochal, 18 grudnia 2016

PiS wycofa się z części ograniczeń dla dziennikarzy w Sejmie

1 ZDJĘCIE

PiS wycofa się z części ograniczeń dla dziennikarzy w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS wycofa się z części ograniczeń dla dziennikarzy w Sejmie. Nie chce za to ustąpić w sprawie głosowania nad budżetem – to najbardziej prawdopodobny scenariusz po weekendowych rozmowach polityków wokół kryzysu parlamentarnego.

W niedzielę w mediacje między PiS a opozycją włączył się prezydent Andrzej Duda. Zaprosił do Pałacu Prezydenckiego liderów wszystkich partii zasiadających w Sejmie. Była to inicjatywa własna Dudy, nieskonsultowana z prezesem PiS.

– Duda jest przejęty sytuacją. Odległość między nim a PiS jest coraz większa. Nie podobają mu się zarówno plany ograniczenia obecności mediów w Sejmie, jak i reforma edukacji. Jednak ciągle jest lojalny wobec Jarosława Kaczyńskiego – mówi jeden z naszych informatorów.

Opozycja: Duda mówił, że niepokoi się tym, co PiS chce zrobić z mediami

W niedzielę prezydent spotkał się z Ryszardem Petru (Nowoczesna), Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem (PSL), Pawłem Kukizem (Kukiz’15) i Grzegorzem Schetyną (PO). Z Kaczyńskim będzie rozmawiał w poniedziałek o godz. 13, bo w niedzielę prezes PiS był w Krakowie na grobie brata. W spotkaniu ma wziąć udział także marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W sobotnim oświadczeniu prezydent napisał, że „z troską i niepokojem obserwował wydarzenia w Sejmie” i apelował „do wszystkich stron sceny politycznej” o uspokojenie nastrojów. Skrytykował też opozycję: „Wyrażam głębokie ubolewanie, że sytuacja ta została wykorzystana przez część opozycji jako pretekst do zaburzenia obrad Sejmu”.

Petru, Kosiniak-Kamysz i Schetyna przedstawili Dudzie postulaty opozycji: media muszą być obecne w Sejmie, a głosowanie w sprawie budżetu musi być powtórzone. Według naszych rozmówców prezydent przyznał, że marszałek Sejmu popełnił błąd, zapowiadając ograniczenie obecności dziennikarzy w Sejmie.

– Duda mówił, że niepokoi się tym, co PiS chce zrobić z mediami. Uważa, że pójście na wojnę z dziennikarzami zawsze kończy się przegraną. Sugerował, że tutaj zmiana stanowiska jest konieczna – mówi nasz informator. Ważny polityk PiS dodaje, że według prezydenta marszałek ma prawo zmienić regulacje dotyczące funkcjonowania dziennikarzy w Sejmie, ale to nie może się sprowadzać do uniemożliwienia im pracy. A poza tym – musi być skonsultowane z mediami.

Najprawdopodobniej PiS wycofa się z pomysłu zamknięcia sejmowej galerii dla dziennikarzy i kamer. Kaczyński uważa, że trzeba trochę odpuścić, bo koszty wizerunkowe protestów są zbyt duże. Dlatego polecił marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu spotkać się z przedstawicielami mediów w sobotę. Kolejne spotkanie ma się odbyć w poniedziałek w południe. Karczewski zadeklarował, że na razie w pracy dziennikarzy w Sejmie nic się nie zmieni. Jednak media wciąż nie mogą wejść do Sejmu, gdzie posłowie opozycji na zmianę prowadzą blokadę mównicy w sali plenarnej. Zamierzają to robić do wtorku, kiedy Senat zajmie się budżetem państwa.

Zobacz: Od blokady mównicy, po manifestację przed Sejmem. Kryzys sejmowy w skrócie

Trzeba powtórzyć głosowanie budżetowe

Z nim jest większy problem – zdaniem naszych rozmówców z obozu rządzącego i opozycji jest mało prawdopodobne, by PiS zgodził się na powtórzenie głosowania budżetowego. Petru i Kosiniak-Kamysz mówili prezydentowi, że to koniecznie, bo nie wiadomo, czy podczas głosowania w Sali Kolumnowej było kworum, a poza tym nie wszyscy posłowie zostali tam wpuszczeni.

– Nie mam wrażenia, aby prezydent się z tym nie zgadzał. Natomiast mam świadomość, że on może tylko apelować do Kaczyńskiego, ale to może być nieskuteczne – mówił nam po spotkaniu z Dudą Ryszard Petru.

Kosiniak-Kamysz przedstawił prezydentowi przypadek posła Zbigniewa Sosnowskiego (PSL), który chciał wejść do Sali Kolumnowej i zgłosić wniosek formalny, ale nie został wpuszczony przez posłów PiS. – Zaraz po zakończeniu głosowania Sosnowski zgłosił to marszałkowi, a ten odpowiedział, że rozpatrzy sprawę w trybie regulaminowym – opowiada Kosiniak-Kamysz. Dodaje, że prezydent się tym zainteresował, bo jest to sytuacja, w której poseł nie może wykonywać mandatu. Duda zlecił analizy prawne w sprawie okoliczności uchwalenia budżetu.

Według konstytucjonalisty dr. hab. Ryszarda Piotrowskiego, jeśli nie dopuszczono posłów do udziału w posiedzeniu, to nie były to obrady Sejmu i budżet nie został uchwalony.

– Nie ma Sejmu, jeżeli nie jest zapewniony równy dostęp dla posłów i dla mediów, które mogą to nagrywać, czyli dla obywateli, którzy chcieliby te obrady oglądać – mówi Piotrowski. Dodaje, że głosowanie nad wieloma poprawkami budżetowymi w jednym bloku było niezgodne z konstytucyjnym rozumieniem uchwalania ustawy.

– Nastąpiła przerwa w pracach Sejmu i należy wznowić obrady po przerwie, z zachowaniem konstytucyjnych wymagań. To jest kwestia kluczowa, bo jeżeli przyjmiemy, że większość sejmowa bez udziału opozycji może stanowić ustawy i zablokować opozycji dostęp do sali obrad, to znaczy, że mamy do czynienia z ustawami uchwalanymi przez część przedstawicieli suwerena – podkreśla Piotrowski.

Schetyna: marszałek Kuchciński musi odejść

Schetyna mówił po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, że rozmawiał z prezydentem Dudą ok. 40 minut. Podkreślał, że oprócz ponownego głosowania nad budżetem dla PO ważna jest też „kwestia rezygnacji marszałka Kuchcińskiego, który doprowadził do kryzysu i jest za niego odpowiedzialny”. – Oczekuję od Andrzej Dudy zorganizowania mojego spotkania z prezesem Kaczyńskim, żeby wszystkie sprawy wyjaśnić. Kryzys jest poważny, trzeba go rozwiązać angażując głowę państwa. Prezydent powiedział, że to przemyśli – opowiadał Schetyna. Zadeklarował, że posłowie PO, którzy razem z posłami Nowoczesnej okupują sejmową mównicę, nie opuszczą sali plenarnej. – Posłowie PO będą trwać tutaj do 11 stycznia albo i dłużej. Nie ma takiej możliwości, by usuwać posłów z parlamentu. Nie posłowie opozycji doprowadzili do takiego kryzysu, tylko marszałek Kuchciński – mówił Schetyna

Według naszych rozmówców z obozu rządzącego jest mało prawdopodobne, by Kaczyński zgodził się na żądania opozycji. – To byłaby całkowita kapitulacja – mówi ważny polityk PiS.

Kalendarium kryzysu parlamentarnego. Zaczęło się od słów „muzyka łagodzi obyczaje”

duda

wyborcza.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS