Kościół się rypnął, autorytet spadnie do zera (Financial Times)

Brytyjski „Financial Times” nie zostawia suchej nitki na polskim Kościele. Sprawa autorytetu tej instytucji się rypła. Jan Cieński, warszawski korespondent pisze w piątkowym wydaniu gazety o „skandalach pedofilskich, które uderzyły w polski Kościół katolicki”.

Dotychczas polski Kościół z powodzeniem uchylał się przed zarzutami o seksualne nadużycia, tak jak katolickie Kościoły z innych krajów robiły to dekady temu: przesuwając podejrzewanych o przestępstwa kapłanów do innych parafii i traktując śledztwa w tych sprawach jako ataki na Kościół

- można przeczytać w brytyjskiej gazecie.

Jednak skandale i nieudolne wypowiedzi hierarchów wywołały falę krytyki, która zmusiła biskupów do walki o naprawę wizerunku.

Hierarchowie polskiego Kościoła są zdezorientowani słowami papieża Franciszka, który wzywa do tolerancji wobec homoseksualistów i skromnego życia duchownych.

Polscy biskupi radzą sobie z problemem pedofilii tak źle, jak to tylko możliwe, co znaczy, że kwestia ta zdominuje media na lata

- mówi „FT” Tadeusz Bartoś, filozof i były dominikanin.

Jeśli do tego dojdzie, autorytet Kościoła spadnie do zera.

Kościół staje w obliczu wysokich odszkodowań dla ofiar księży, co świadczyć może o „erozji szacunku” do tej instytucji. Inny poważny zarzut to:

Dziś, w demokratycznej Polsce, Kościół zamiast z komunizmem walczy z in vitro i związkami partnerskimi.

Niedługo – za kilka lat – będziemy mówili:

Bye, bye, klerze nienasycony.